Nove presude Vrhovnog suda FBiH: Jačanje pravne sigurnosti u zaštiti žrtava trgovine ljudima i seksualnog nasilja
Stručni osvrt ekspertica Centra ženskih prava: u čemu se sastoji značaj odluka Vrhovnog suda FBiH?
U 2024. godini, Vrhovni sud FBiH donio je dvije značajne presude, koje uspostavljaju važne standarde u procesuiranju trgovine ljudima, seksualnih delikata nad djecom i rodoskvrnuća.
U predmetu br. 04 0 K 012295 23 Kžk, Vrhovni sud FBiH donio je Presudu od 29.04.2024. godine, kojom se optuženi M.C. i optužena H.Š. oglašavaju krivim za krivično djelo Trgovina ljudima, zato što su, koristeći nedovoljnu duševnu razvijenost djece, prijetnjom upotrebe sile i koristeći bespomoćnost djece, vršili navođenje na prosjačenje.
Ovom je Presudom optuženi M.C. osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 10 godina, a optužena H.Š. na kaznu zatvora od 5 godina.
Presuda u ovom predmetu je dostupna u Bazi sudskih odluka Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: VSTV BiH).
U drugom predmetu br. 04 0 K 014183 24 Kž 10, Vrhovni sud FBiH donio je Presudu od 13.08.2024. godine, kojom se preinačava presuda Kantonalnog suda u Zenici u odluci o kazni, te se optuženi DŽ.K., za produženo krivično djelo Spolni odnošaj s djetetom i produženo krivično djelo Rodoskvrnuće, osuđuje na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 18 godina.
Komentar u vezi navedenih presuda zatražili smo od ekspertica Udruženja Centar ženskih prava iz Zenica, pravno-zagovaračke organizacije posvećene unapređenju položaja žena i djece u svim društvenim odnosima, dugogodišnjeg saradnika pravosudnih i drugih institucija sistema zaštite od nasilja, te jednog od najznačajnijih partnera VSTV-a BiH u realizaciji aktivnosti unapređenja rodne ravnopravnosti u pravosuđu BiH.
Kako Centar navodi, prva presuda doprinosi jačanju pravne sigurnosti i podizanju svijesti o ozbiljnosti problema trgovine ljudima. Pravilna kvalifikacija djela, korištenje posebnih istražnih radnji i pozivanje na relevantne međunarodne direktive, ključni su elementi za efikasno procesuiranje ovog krivičnog djela.
Visina izrečenih kazni ima snažno preventivno djelovanje, te šalje jasnu i nedvosmislenu poruku da trgovina ljudima neće biti tolerisana.
Dalje se navodi da ovaj slučaj također potvrđuje da, uz odgovarajuće zakonske mjere i primjenu specijaliziranih istražnih metoda, trgovina ljudima može biti uspješno otkrivena i procesuirana. Također se naglašava potreba za kontinuiranim unapređenjem kapaciteta institucija i razvoj specijaliziranih istražnih jedinica, koje će biti u stanju adekvatno odgovoriti na izazove modernih oblika trgovine ljudima.
Pored toga, Centar ističe da, iako je presuda značajan iskorak u borbi protiv trgovine ljudima, u istoj nije navedeno da li su žrtve upoznate sa pravom da podnesu imovinskopravni zahtjev, niti da li su isti podnosile tokom bilo koje faze postupka. U vezi s tim, naglašava se da je pravo na naknadu štete ključno za proces rehabilitacije žrtava i njihov oporavak.
U odnosu na drugi predmet, Centar naglašava da je strožija kazna zatvora dodatno istakla važnost jačanja specijalne i generalne prevencije. Na individualnom nivou, cilj je sprečavanje ponovnog činjenja krivičnih djela od strane počinitelja, dok se na općem nivou šalje snažna poruka društvu o ozbiljnosti ovakvih djela i posljedicama koje počinioci mogu očekivati. Navodi se i da je, svojom odlukom, Vrhovni sud FBiH ukazao na važnost cijenjenja svih okolnosti, koje utiču na težinu kazne, te postavio primjer kako pravosudni sistem može djelovati u najboljem interesu žrtava i zajednice, te doprinijeti jačanju povjerenja javnosti u institucije sistema zaštite od nasilja.
VSTV BiH prepoznaje značaj unapređenja pravosudne prakse i podržava napore usmjerene ka jačanju pravne sigurnosti i zaštite prava žrtava.